W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w kościele parafialnym gościły władze samorządowe gminy, powiatu i województwa w związku z odsłonięciem Pomnika Legionistów w Brzostku. Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa wraz z Orkiestra Dętą oddziału Kawalerii Ochotniczej w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego z Wierzawic. Mszę św. koncelebrowali: Ks. Proboszcz Marek Mnich oraz Ks. Profesor Bogdan Stanaszek – autor wielu publikacji o dziejach Brzostku i parafii. W homilii Ks. Profesor mówił o patriotyzmie brzosteckich strzelców – legionistów, którzy w 1914 r. wyruszyli walczyć o wolną Polskę. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe jednostek OSP i szkół oraz licznie zgromadzeni parafianie.
W tym roku Msze Św. odpustowe zostały odprawiane w sobotę oraz w niedzielę. Wierni w te dni mogli adorować KRZYŻ, tak jak w Wielki Piątek. Pamiętamy, że KRZYŻ – to znak działania PANA BOGA i nieskończonej miłości zbawczej JEZUSA CHRYSTUSA do człowieka. W niedzielę koncelebrze uroczystej Sumy Odpustowej przewodniczył J.E. Ks. Biskup Ordynariusz Jan Wątroba. Święto parafii zakończyło się procesją i błogosławieństwem udzielonym przez J.E. Ks. Biskupa.
To tradycyjna modlitwa duchowieństwa i wiernych w przeddzień odpustu parafialnego, przypadającego w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Najpierw była Msza Św. koncelebrowana przez Kapłanów z dekanatu brzosteckiego. Następnie zgromadzeni uczestniczyli w procesji modlitewnej do Krzyża Jubileuszowego.
Uroczystą Mszę Świętą (Sumę) koncelebrowali: Ks. Proboszcz Marek Mnich i Ks. Profesor Bogdan Stanaszek. Wspaniałe wieńce żniwne przygotowały oraz prezentowały delegacje wiernych z miasta i wiosek tworzących parafię Brzostek. Zgromadzeni parafianie dziękowali Panu Bogu Wszechmogącemu za tegoroczne zbiory.
Galeria zdjęć (fot. Paweł Batycki)
Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba. Pod przymiotami ukryty chleba, Zagrody nasze widzieć przychodzi… Głównej koncelebrze Mszy św. przewodniczyli: Ks. Proboszcz Marek Mnich oraz wikarzy Ks. Piotr Filipek i Ks. Piotr Przypek. W tym roku Procesja Eucharystyczna wiodła do czterech ołtarzy przygotowanych: przy świątyni, na ul. Zielonej oraz dwa na ul. Królowej Jadwigi. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe OSP, a druhowie zabezpieczali trasę. W ten słoneczny dzień również parafianie przybyli bardzo licznie.
Galeria zdjęć (fot. Paweł Batycki)
Dostojny Jubilat przewodniczył koncelebrze uroczystej Mszy św. wraz z Ks. Dziekanem Dekanatu Brzostek oraz Ks. Doktorem – przedstawicielem J.E. Ks. Biskupa Ordynariusza. Na Ofiarowanie parafianie złożyli dary liturgiczne: monstrancję i kielich. Po Eucharystii życzenia Ks. Markowi Mnichowi przekazały dzieci, a następnie składali przedstawiciele: WTZ i ŚDS, parafian, strażaków, grup modlitewnych i młodzieżowych oraz księża. Uroczystość uświetniała kapela ludowa.
Galeria zdjęć (fot. Paweł Batycki)
Mszę św. w intencji Ojczyzny oraz Ochotniczych Straży Pożarnych odprawili: Ks. Proboszcz Marek Mnich, Ks. Wikary Piotr Filipek i Ks. Wikary Piotr Przypek. Ks. Proboszcz wygłosił homilię, w której podkreślił doniosłą rolę MATKI BOŻEJ w duchowych dziejach Polski i Polaków. Po Mszy św. wspaniały spektakl patriotyczny przedstawiła Młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleciach. Uroczystość uświetnili Druhowie Strażacy oraz przybyłe poczty sztandarowe: samorządu, OSP i szkół.
Tę radosną Nowinę oznajmia nam uroczysta Msza Święta Rezurekcyjna rozpoczynająca się od tradycyjnej procesji z Przenajświętszym SAKRAMENTEM. Koncelebrze przewodniczył Ks. Proboszcz Marek Mnich i też wygłosił homilię. Powiedział, że CHRYSTUS prawdziwie ZMARTWYCHWSTAŁ i tę PRAWDĘ musimy odważnie głosić w dzisiejszej rzeczywistości. Dlatego prośmy Pana naszego Jezusa Chrystusa o wiarę, nadzieję i miłość. Przed uroczystym błogosławieństwem Ks. Proboszcz podziękował Księżom Wikarym i Panu Organiście za przygotowanie Liturgii. Podziękował za wspaniały wystrój kościoła Pani Kościelnej Małgorzacie Wójcik oraz Panom Markowi Wójcikowi i Waldemarowi Wójcikowi. Również podziękował Druhom Strażakom za asystę oraz złożył Parafianom świąteczne życzenia.
W niezwykle podniosłej koncelebrze uczestniczyli: Ks. Proboszcz Marek Mnich, Ks. Profesor Bogdan Stanaszek, Ks. Wikary Piotr Przypek, Ks. Wikary Piotr Filipek. Najpierw była Liturgia Światła – poświęcono ogień z którego zapalono Paschał symbolizujący ZMARTWYCHWSTAŁEGO CHRYSTUSA. Następnie w Liturgii Paschalnej były czytania przeplatane psalmami i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz Eucharystia. Wielka Sobota to ostatni dzień świętego Triduum Paschalnego przed Niedzielą Zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Najpierw wokół kościoła odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Potem miała miejsce Liturgia Męki Pańskiej składająca się z trzech części: Liturgii Słowa, adoracji Krzyża oraz Komunii Św. Przewodniczył Ks. Proboszcz Marek Mnich i też wygłosił homilię. Powiedział, że KRZYŻ był osobistym wyborem Jezusa Chrystusa i że życie człowieka jest tym wartościowsze im więcej było w nim ufnego cierpienia zgodnego z Bożą Wolą. Oto drzewo KRZYŻA na którym zawisło ZBAWIENIE świata! Pójdźmy z pokłonem! Na końcu Liturgii Męki Pańskiej Najświętszy Sakrament przeniesiony został do symbolicznego grobu. Rozpoczęła się adoracja
Uroczystą Mszę Św. Wieczerzy Pańskiej odprawili: Ks. Proboszcz Marek Mnich, Ks. Profesor Bogdan Stanaszek, Ks. Wikary Piotr Filipek, Ks. Wikary Piotr Przypek. Ks. M. Mnich wygłosił homilię, w której podkreślił fakt obmycia nóg Apostołom przez Jezusa Chrystusa w Wieczerniku jako znak służebnej Miłości, a taką właśnie Miłość winniśmy okazywać BOGU i drugiemu człowiekowi. Pod koniec Eucharystii tradycyjne podziękowania oraz życzenia naszym czcigodnym Kapłanom złożyli przedstawiciele parafian, stowarzyszeń katolickich i grup modlitewnych. Potem Najświętszy Sakrament przeniesiono do Ciemnicy. Tam rozpoczęła się adoracja.
W piątek po Mszy św. wieczornej wyruszyli licznie zgromadzeni wierni ulicą Słoneczną na to wielkopostne nabożeństwo. Przewodniczyli: Ks. Proboszcz Marek Mnich oraz Ks. Wikary Piotr Filipek. Głębokie w swej treści rozważania ukazywały bezgraniczną Miłość Jezusa Chrystusa do ludzi. Jednocześnie uświadamiały nam, że nasza osobista droga do zbawienia powinna być pełna ufności do Pana Boga. W drodze powrotnej zgromadzeni przeszli przez cmentarz parafialny i odmówiona została modlitwa różańcowa. Śpiew prowadził Pan Organista, a drogę zabezpieczali Druhowie z OSP Brzostek.
to jedno z najstarszych i największych świąt w Kościele. Po Sumie spod brzosteckiej świątyni wyruszył barwny Orszak Trzech Króli, przygotowany przez księży, dyrekcję, nauczycieli i licznie zgromadzonych uczniów Szkoły Podstawowej w Brzostku. Orszakowi wędrującemu przez Rynek przewodniczył Ks. Piotr Przypek. Poprowadził zebranych poprzez scenki rodzajowe i tańce w wykonaniu uczniów aż do szopki, przygotowanej przez pensjonariuszy i pracowników Warsztatów Terapii Zajęciowej.
W kościele parafialnym o północy tradycyjną „Pasterkę” koncelebrowali: Ks. Proboszcz Marek Mnich, Ks. Profesor Bogdan Stanaszek, Ks. Wikary Piotr Filipek i Ks. Wikary Piotr Przypek. Najpierw był obrzęd przeniesienia do szopki figurki DZIECIĄTKA JEZUS – jako znaku przyjścia PANA BOGA na Ziemię oraz modlitwa: Panie Jezu Chryste – Ty stawszy się dla nas Dziecięciem, wybrałeś na miejsce swego Narodzenia ubogą stajenkę, aby uwolnić nas od ciemności grzechów, przyciągnąć do Siebie i zapalić Swą świętą Miłością. Wielbimy Ciebie jako naszego Stwórcę i Odkupiciela, uznajemy Cię naszym Królem i Panem… Następnie była Mszy św., podczas której homilię wygłosił Ks. Marek Mnich. Na zakończenie Ks. Proboszcz podziękował Pani Kościelnej, Panu Waldemarowi i Markowi za wspaniałe udekorowanie świątyni oraz złożył Parafianom świąteczne życzenia.