[ str 11] [ str 10 ]  [ str 9 ] [ str 8 ] [ str 7 ] [ str 6 ] [ str 5 ] [ str 4 ] [ str 3 ] [ str 2 ] [ str 1 ]


18 marca 2015 roku
¦p. JÓZEF NOSAL
– z zawodu Nauczyciel; z zami³owania Fotograf i Informatyk; Twórca i Administrator strony internetowej Gminy Brzostek i Parafii Brzostek; wieloletni Redaktor Naczelny i techniczny gazet lokalnych oraz publikacji ksi±¿kowych, np.: Wiadomo¶ci Brzosteckie, ¦wiat³o, Z dziejów Brzostku tom IV, wspomnienia i tomiki wierszy ró¿nych autorów; a przede wszystkim wspania³y Cz³owiek – Pasjonat. Odszed³ za wcze¶nie…



Krok po kropli  (¶p. Marian Nosal)


Spadaj± krople
Z ga³êzi na ga³±¼
Z li¶cia na li¶æ
    Kroplami deszczu
    Odliczam czas
    Zostaæ czy i¶æ
Skoñczy³ siê czas
Zabrak³o kropli
Odchodzê
    Krok za krokiem
    Kropla za kropl±
    Z twarz± mokr±
            Na start -2011





1 listopada 2014 roku

Dzisiaj obchodzili¶my radosn± Uroczysto¶æ Wszystkich ¦wiêtych. Gromadzili¶my siê na Eucharystii, aby wspominaæ i modliæ siê do tych wszystkich, którzy przebywszy trud ziemskiego pielgrzymowania, ciesz± siê chwa³± zbawionych w niebie. Po Mszy ¶w. o godz. 14.00 odby³a siê procesja na cmentarz, podczas której modlili¶my siê za naszych bliskich zmar³ych.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

6 pa¼dziernika 2014 roku w budynku ¦rodowiskowego Domu Samopomocy w Brzostku odby³o siê spotkanie formacyjne Parafialnych Zespo³ów Caritas z dekanatu brzosteckiego. Spotkanie prowadzi³ dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej - ks. Stanis³aw S³owik i s. Joanna Smagacz. Na spotkaniu obecny by³ tak¿e ks. Jan Cebulak - dziekan dekanatu brzosteckiego.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

14 wrze¶nia 2014 roku

Dzisiejsze ¶wiêto przypomina nam wielkie znaczenie krzy¿a jako symbolu chrze¶cijañstwa i u¶wiadamia, ¿e nie mo¿emy go traktowaæ jedynie jako elementu dekoracji naszego mieszkania, miejsca pracy czy jednego z wielu elementów naszego codziennego stroju. Uroczysta Suma Odpustowa pod przewodnictwem ks. Emila Midury zosta³a odprawiona o godz. 11.30. Kazanie, podobnie jak wczoraj, wyg³osi³ ks. Pawe³ P³aziak. Po Mszy ¶w. odby³a siê Procesja Eucharystyczna zakoñczona hymnem "Ciebie Boga wys³awiamy" i pie¶ni± "Bo¿e co¶ Polskê".
W ¶wiêto Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego, czcimy Krzy¿ i dziêkujemy Panu Bogu za wielk± mi³o¶æ Jezusa do nas i za Jego ¶mieræ i zmartwychwstanie. S³awmy dzisiaj Krzy¿ s³owami hymnu:

O Krzy¿u b±d¼ pozdrowiony,

Jedyna nasza nadziejo!

Zachowaj wiernych od z³ego

I zniwecz zbrodnie ludzko¶ci.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

13 wrze¶nia 2014 roku

W dniu dzisiejszym prze¿yli¶my Wieczór Fatimski, który tradycyjnie ju¿ jest przygotowaniem do Odpustu Parafialnego. Rozpocz±³ siê on Msz± ¶wiêt± o godz. 19.00, której przewodniczy³ ks. Pawe³ P³aziak pochodz±cy z Januszkowic. Po Mszy ¶w. wyruszyli¶my w procesji ró¿añcowej z figur± Matki Bo¿ej Fatimskiej ul. S³oneczn± do pomnika ¶w. Jana Paw³a II na terenie ¦DS, a nastêpnie do ko¶cio³a. Figurê Maryi nie¶li przedstawiciele poszczególnych stanów. Ca³o¶æ zakoñczy³a siê b³ogos³awieñstwem i Apelem Jasnogórskim. Rozwa¿ania ró¿añcowe prowadzi³a m³odzie¿ przygotowuj±ca siê do sakramentu bierzmowania, a oprawê muzyczn± przygotowa³a schola parafialna.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

10 sierpnia 2014 roku nasza parafia prze¿ywa³a niezwyk³e wydarzenie. Go¶cili¶my przedstawicieli Wysp Zielonego Przyl±dka. By³ to ks. Elizeusz, siostra zakonna Regina ze zgromadzenia Sióstr Klawerianek, czyli Zgromadzenia Sióstr Misjonarek ¶w. Piotra Klawera (st±d ich zwyczajowa nazwa) oraz sze¶cioro m³odzie¿y z tego kraju. Towarzyszy³a im siostra Jolanta, tak¿e Klawerianka, pochodz±ca z Polski, która równie¿ rozpocznie prace na tych wyspach. Wyspy Zielonego Przyl±dka stanowi± archipelag po³o¿ony w ¶rodkowej czê¶ci Oceanu Atlantyckiego, 620 km na zachód od wybrze¿y Afryki, na wysoko¶ci Przyl±dka Zielonego. Ks. Elizeusz, który jest rok po ¶wiêceniach, pochodzi z wyspy Fogo, a obecnie pracuje na wyspie Santo Antão. Siostra Regina g³osi Ewangeliê na wyspie Santiago.

Nasi go¶cie towarzyszyli nam na wszystkich dopo³udniowych Mszach ¦wiêtych. Ubogacili liturgiê swoim ¶piewem w jêzyku ojczystym, a Mszy ¦w. o godz. 10.00 przewodniczy³ ks. Elizeusz w jêzyku portugalskim. Siostra Regina opowiada³a o sytuacji mieszkañców wysp Zielonego Przyl±dka. Tak siê sk³ada, ¿e wspólnota Katolików jest tutaj m³oda, a samych kap³anów niewielu. Ks. Elizeusz pracuje w diecezji, w której jest tylko sze¶ciu kap³anów.

Chocia¿ wyspy kojarzymy z jakim¶ „rajskim ¿yciem” okazuje siê, ¿e rzeczywisto¶æ jest ca³kiem inna. Na Wyspach Zielonego Przyl±dka panuje wielka bieda. Bardzo du¿o dzieci g³oduje i koñczy czêsto na ulicach w wielkiej nêdzy. Na szko³ê staæ tylko nielicznych. Okazuje siê, ¿e wystarczy tylko 40 gr. aby uratowaæ dziecko, które z powodu biegunki lub innych chorób umiera. Siostra Regina mówi³a, ¿e rocznie takich dzieci umieraj± miliony. Sposobem na pomoc dzieciom ulicy jest wybudowanie przedszkola i tym w³a¶nie zajmuj± siê siostry Klawerianki pracuj±ce na wyspach. W tym celu, wraz z grup± m³odzie¿y odwiedzi³y nasz± parafiê, aby poprzez sprzeda¿ rêcznie robionych pami±tek i dobrowolne ofiary wspomóc to wielkie dzie³o. Ka¿da z³otówka to szansa na doro¶niêcie i godziwe ¿ycie dla wielu dzieci z tych wysp. Ka¿dy, kto przyczyni³ siê do tego wielkiego dzie³a, mo¿e mieæ rado¶æ serca, ¿e dziêki niemu jakie¶ dziecko nie skoñczy w ulicznym g³odzie.

Siostra Jolanta na zakoñczenie zachêci³a równie¿ do tzw. Duchowej Adopcji Dziecka z Wysp. Adopcja Serca to pomoc duchowa i materialna ofiarowana konkretnemu dziecku ¿yj±cemu w kraju misyjnym, które znajduje siê w trudnej sytuacji materialnej. Nie jest to pomoc jednorazowa, ale obejmuje ona przynajmniej kilka lat, a¿ dziecko stanie siê doros³e i niezale¿ne. Dziecko mo¿e byæ adoptowane przez osobê indywidualn±, rodzinê, szko³ê, klasê, stowarzyszenie lub zorganizowan± grupê. Osoba, która decyduje siê na Adopcjê Serca zobowi±zuje siê do pokrycia kosztów zwi±zanych z godnymi warunkami ¿ycia i wykszta³ceniem dziecka. Miesiêczna ofiara na ten cel wynosi aktualnie 60 z³. Mo¿na j± przesy³aæ, co miesi±c lub w dogodnych dla siebie ratach na adres Sióstr Misjonarek ¶w. Piotra Klawera w Kro¶nie, sk±d jest ona przekazywana na misje. Wszystkim zainteresowanym podajemy adresy do podjêcia tego wielkiego dzie³a:

 

Siostry Misjonarki ¶w. Piotra Klawera

ul. £ukasiewicza 62

38-400 Krosno

tel. (013) 432 16 76

e-mail: klawer.adopcja@gmail.com

            krosno@klawerianki.pl

 

Nasi go¶cie byli zadowoleni z wizyty w naszej parafii. Miejmy nadziejê, ¿e wielu parafian poruszy³o siê potrzebami Wysp Zielonego Przyl±dka i dziêki ich ofiarom pomo¿emy dzieciom cierpi±cym g³ód i nêdzê. Bóg zap³aæ za wszelk± pomoc i sk³adane na ten cel ofiary.

ks. Damian Czy¿ewski

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

 

        26 czerwca  2014 r. - Zakoñczenie Oktawy Bo¿ego Cia³a w Bukowej

 

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ (Fot. P. Batycki)

 


 


    19 czerwca 2014 r. w Uroczysto¶æ Bo¿ego Cia³a przy domku mysliwskim na Woli Brzosteckiej zosta³a odprawiona uroczysta Eucharystia, po której wyruszy³a procesja z Naj¶wiêtszym Sakramentem w stronê Nawsia Brzosteckiego.

        Pierwszy o³tarz by³ przy domku my¶liwskim, drugi przy domu Pañstwa Ziêbów, trzeci przy kapliczce, a czwarty przy posesji Pañstwa Marii i Jana Nowickich gdzie nast±pi³o zakoñczenie procesji. W procesji wziê³y udzia³ poczty sztandarowe, bardzo liczna grupa parafian, dzieci pierwszokomunijne oraz te najm³odsze dzwoni±c i sypi±c kwiaty.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

7-8 czerwca 2014

 

Kap³ani pe³ni± pos³ugê nie swoj±, ale Chrystusow± moc±, staj±c siê tak jak On, narzêdziem zbawienia i odkupienia ludzi. Moc Chrystusa to krzy¿. Kap³an musi ten krzy¿ podejmowaæ na co dzieñ”. Te s³owa wypowiedzia³ ks. bp Jan W±troba – Ordynariusz Rzeszowski - 7 czerwca 2014 r. w Katedrze rzeszowskiej sprawuj±c Eucharystiê, podczas której udzieli³ ¶wiêceñ prezbiteratu 6 diakonom. W¶ród nich znale¼li siê dwaj nasi krajanie: ks. Pawe³ P³aziak z Januszkowic oraz ks. Pawe³ Smoleñ z Brzostku. W tej wyj±tkowej dla nich chwili sw± obecno¶ci± i modlitw± wspiera³o ich wielu przyby³ych na tê uroczysto¶æ wiernych: ksiê¿a proboszczowie, kap³ani, rodziny, przyjaciele, znajomi.

Dzieñ pó¼niej, w Uroczysto¶æ Zes³ania Ducha ¦wiêtego neoprezbiterzy sprawowali Msze ¶wiête prymicyjne w rodzinnych parafiach: Januszkowicach i Brzostku. Ka¿da z parafii swoich nowo wy¶wiêconych ksiê¿y przywita³a piêknym wystrojem dróg i ko¶cio³ów, a tak¿e z ogromn± ¿yczliwo¶ci± i rado¶ci±. Swoje ¿yczenia sk³adali wraz z ksiê¿mi Proboszczami delegacje i przedstawiciele grup parafialnych. Podczas sprawowanych Eucharystii homilie prymicyjne g³osili poproszeni przez neoprezbiterów kap³ani: w Januszkowicach - ks. Jacek Szczêch, a w Brzostku - ks. Krzysztof Tyburowski. W wyg³oszonych s³owach ukazywali oni piêkno pos³ugi, a tak¿e wskazali na motta kap³añskiego ¿ycia jakie obrali nasi rodacy. Ks. Pawe³ Smoleñ wybra³ s³owa Jezusa wypowiedziane do ¶w. Paw³a: „Przestañ siê lêkaæ, a przemawiaj i nie milcz, bo Ja jestem z tob±”. Natomiast na obrazku ks. Paw³a P³aziaka widniej± s³owa ¶w. Paw³a z Hymnu o mi³o¶ci: „A mi³o¶ci bym nie mia³, by³bym niczym”.

Ze strony najm³odszych ksiê¿y nie zabrak³o wyrazów wdziêczno¶ci, które skierowane by³y do ksiê¿y, rodzin oraz wielkiego grona ¿yczliwych ludzi dobrego serca, którzy wspierali modlitw± i pomoc± naszych rodaków w drodze do kap³añstwa. Na zakoñczenie Mszy ¦wiêtej, ksiê¿a neoprezbiterzy udzielili wszystkim zgromadzonym prymicyjnego b³ogos³awieñstwa.

Swoj± pos³ugê na wskazanych przez ks. Biskupa parafiach nasi ksiê¿a rodacy rozpoczn± od lipca. Polecajmy ich naszym modlitwom. Pamiêtaj±c, tak¿e ¿e Jezus Chrystus Najwy¿szy i wieczny Kap³an poci±ga ci±gle ku Sobie nowych pracowników, gdy¿ „¿niwo wielkie, ale robotników ma³o”. Módlmy siê aby z naszej parafii Pan dalej powo³ywa³ swoje s³ugi.

 

 

 

 

 

 

 


 

11 maja 2014 r.

 

Tak czeka³am na tê chwilê,
by us³yszeæ g³os Twój Panie,
w sercu mam rado¶ci tyle,
mi³o¶æ Twa przepe³nia mnie”.


        S³owami tej pie¶ni  Ma³gosia Dunajska wyrazi³a têsknotê, rado¶æ i dziêkczynienie wszystkich dzieci kl. II ze  Szko³y Podstawowej w Nawsiu Brzosteckim i Brzostku, które dnia 11 maja 2014 roku, przyjê³y Pierwsz± Komuniê ¦wiêt±.  Mszê ¦wiêt± koncelebrowan± sprawowali: ks. Krzysztof Moszyñski, ks. prof. Bogdan Stanaszek i ks. dr Krzysztof Tyburowski. Na uroczysto¶æ dzieci zaprosi³y równie¿ Dyrekcjê oraz swoich Wychowawców. By³ to niew±tpliwie najpiêkniejszy i najwa¿niejszy dzieñ dla nich, równie¿ dla ich rodziców, najbli¿szej  rodziny i ca³ej wspólnoty parafialnej.

       Naszym kochanym dzieciom, które w tak donios³y i uroczysty sposób zjednoczy³y siê z Panem Jezusem ¿yczymy, aby ka¿dego dnia   z rado¶ci± okazywa³y Mu mi³o¶æ, a swoim postêpowaniem dawa³y ¶wiadectwo szacunku i wiary wszystkim, którzy z nimi przebywaj±. 

 

„Doczeka³am wielkiej chwili,
której nigdy nie zapomnê
przecie¿ wiem, ¿e to w Komunii
tu zbawienie znajdê swe”.

 


 

Brzostek - klasa II A

►Powiêksz zdjêcie

 


 

Brzostek - klasa II B

►Powiêksz zdjêcie

 


 

Nawsie Brzosteckie

►Powiêksz zdjêcie

 


 

20 kwietnia 2014 r. - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

 

          „Oto dzieñ, który Pan uczyni³, radujmy siê w nim w weselmy”. Pe³ni rado¶ci i wesela stanêli¶my wokó³ Chrystusowego o³tarza, by ¶wiêtowaæ w liturgii Jego chwalebne Zmartwychwstanie. To szczytowy punkt nie tylko dziejów zbawienia cz³owieka, ale ca³ego wszech¶wiata. Chrystus skruszywszy wiêzy ¶mierci jako zwyciêzca wyszed³ z otch³ani. W ¶wiêtej liturgii mo¿emy za¶ nie tylko to wspominaæ, ale poprzez sprawowane misterium w sposób rzeczywisty byæ jego uczestnikami.

          O godz. 06.00 rano dzwony ko¶cielne oznajmi³y wszystkim: Chrystus zmartwychwsta³ - prawdziwie zmartwychwsta³! Licznie uczestniczyli¶my w procesji i uroczystej Mszy ¶w. rezurekcyjnej u¶wietnionej schol±, pocztami sztandarowymi OSP oraz piêknymi ¶piewami wielkanocnymi. Dzi¶ najwiêksze ¶wiêto chrze¶cijañskie - sk³adajmy sobie ¿yczenia, ¶wiêtujmy rodzinnie i ¶piewajmy radosne Alleluja!!!
 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

19 kwietnia 2014 r. - WIELKA SOBOTA

 

          Tej nocy Chrystus, jako wschodz±ce s³oñce, oznajmia ca³emu ¶wiatu, ¿e jest ¶wiat³o¶ci± ¶wiata, i ¿e kto za Nim idzie, nie trwa w ciemno¶ci, ale razem z Nim zmartwychwstanie. Ca³a dynamika nocy paschalnej koncentruje siê wokó³ nowego ¿ycia w Chrystusie, dlatego ca³a liturgia pe³na jest symboli ¿ycia: ¶wiat³o – s³owo – woda i uczta. Znaki te towarzyszy³y nam dzisiaj podczas urzeczywistniania tu i teraz zbawczych wydarzeñ Jezusa Chrystusa.

          Od wczesnych godzin rannych adorowali¶my Pana Jezusa w grobie. Przed po³udniem odby³o siê po¶wiêcenie  pokarmów wielkanocnych w ko¶ciele i innych miejscach parafii. Wieczorem o godz. 18.00 odprawiona zosta³a Liturgia Wigilii Paschalnej z Wielkanocn± Eucharysti±. Przy g³osie dzwonków i organów za¶piewali¶my radosne Alleluja!

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

18 kwietnia 2014 r. - WIELKI PI¡TEK

 

          Tre¶ci± Wielkiego Pi±tku jest Mêka i ¦mieræ Chrystusa na Krzy¿u, przez któr± dokona³o siê nasze zbawienie i odkupienie. Dzisiaj w jedyny dzieñ ca³ego roku, w Ko¶cio³ach na ca³ym ¶wiecie nie jest sprawowana Eucharystia.

          O godzinie 18.00 zosta³a odprawiona Droga Krzy¿owa, a po niej Nabo¿eñstwo Wielkopi±tkowe, które rozpoczê³o siê procesj± wej¶cia w milczeniu. Nastêpnie mia³a miejsce liturgia s³owa, w której centralne miejsce zajmowa³ opis Mêki Pañskiej wed³ug ¶w. Mateusza. Po homilii nast±pi³a modlitwa wiernych, a po niej druga czê¶æ liturgii - adoracja Krzy¿a. Ostatni± czê¶ci± dzisiejszej Liturgii by³a Komunia eucharystyczna, a na zakoñczenie Naj¶wiêtszy Sakrament procesyjnie zosta³ przeniesiony do Grobu Pañskiego, przy którym trwali¶my w modlitewnej zadumie do godz. 22.00.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

17 kwietnia 2014 r. - WIELKI CZWARTEK

 

          W Wielki Czwartek wspominamy pami±tkê dnia, w którym “nasz Pan Jezus Chrystus, powierzy³ swoim uczniom odprawianie sakramentalnej ofiary Cia³a i Krwi swojej” i ustanowi³ sakrament kap³añstwa Nowego Przymierza. Umywaj±c za¶ nogi swoim uczniom da³ nam przyk³ad prawdziwej mi³o¶ci wyp³ywaj±cej z Eucharystii. Wymownym symbolem dzisiejszej celebracji jest puste tabernakulum. Jest ono dla nas znakiem, ¿e to w³a¶nie sprawowana we wspólnocie Msza ¦wiêta to “¼ród³o i szczyt” naszego ¿ycia chrze¶cijañskiego, z którego wyp³ywaj± wszystkie inne dobra duchowe przekazywane nam za po¶rednictwem Ko¶cio³a.

          O godz. 18.00 w ko¶ciele parafialnym zosta³a odprawiona Msza Wieczerzy Pañskiej, po której przeniesiono Pana Jezusa do Ciemnicy. Przedstawiciele parafii z³o¿yli ksiê¿om ¿yczenia w dniu kap³añskim. O godz. 20.00 wyruszy³a Droga Krzy¿owa spod ko¶cio³a do Krzy¿a Jubileuszowego.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

6 stycznia 2014 r.

 

           W uroczysto¶æ Objawienia Pañskiego prze¿ywali¶my Misyjny Dzieñ Dzieci. W ten w³a¶nie dzieñ, za przyk³adem Mêdrców, dzieci – kolêdnicy misyjni, których reprezentowali trzej królowie- przynie¶li Jezusowi w darze:

GWIAZDÊ – Piêæ kolorów na jej ramieniu oznacza pragnienie, by Dobr± Nowinê us³yszeli wszyscy ludzie na ziemi. W symbolu tej gwiazdy chcieli wyraziæ wiê¼  ze wszystkimi dzieæmi ca³ego ¶wiata i gotowo¶æ do bycia uczniami Chrystusa,  oraz postanowienia, ¿e bêd±  troszczyæ siê o sprawiedliwo¶æ w ¶wiecie, rezygnowaæ z luksusów i pamiêtaæ o ubogich i cierpi±cych.

KWIATY – które przynie¶li do o³tarza, by³y  symbolem ca³ego tegorocznego trudu przygotowañ i kolêdowania oraz zebranych ofiar z nadziej±, ¿e pomog± one kongijskim dzieciom.  By³y równie¿ podziêkowaniem dla  rodziców, nauczycieli, katechetów i duszpasterzy za ich m±dro¶æ i mi³o¶æ, a tak¿e obietnic± modlitwy za dzieci, które straci³y bliskich.

CHLEB I WINO – które sta³o siê Cia³em i Krwi± Pana Jezusa. Wraz z nimi oddali Jezusowi swoje serca, aby nape³nieni ³ask± Komunii ¶wiêtej potrafili  kochaæ i przebaczaæ, wprowadzaæ pokój i czyniæ dobro – w swoich rodzinach, szko³ach i parafii.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

26 grudnia 2013 r.

 

Kolêdnicy misyjni  2013 - dla kongijskich dzieci

          Wspieraj±c kolêdników w tym roku wspieramy ponad 91 tysiêcy  dzieci z Republiki Konga i Demokratycznej Republiki Konga, gdzie Papieskie Dzie³o Misyjne Dzieci dofinansowuje dzia³alno¶æ kilkudziesiêciu o¶rodków pomocy, domów dla dzieci ulicy, przedszkoli i szkó³, a tak¿e programy ochrony ¿ycia dla dzieci ubogich, odrzuconych, osieroconych i okaleczonych. Nie chodzi tu o zorganizowanie tym dzieciom pikniku ze s³odko¶ciami, przes³anie maskotek itp. akcje – ale o ratowanie ¿ycia dzieci, które s± niedo¿ywione, chore, utraci³y rodziny b±d¼ te¿ by³y wykorzystywane. Jeste¶my dumni z naszych dzieci i m³odzie¿y, którzy wykazuj± siê wielk± wra¿liwo¶ci± i chêci± pomocy drugiemu cz³owiekowi. Nad dzieæmi czuwaj± rodzice, katecheci i duszpasterze. To wydarzenie wa¿ne dla wszystkich, tak¿e dla rodzin, które od kilku lat wyczekuj± wizyty ma³ych misjonarzy w swoich domach. Niech Dzieci±tko Jezus b³ogos³awi wszystkim tym, którzy przyczynili siê do wsparcia tego szlachetnego dzie³a.

 

 

 

 

 


 

6 grudnia 2013 r. nasz± parafiê odwiedzi³ ¦w. Miko³aj. Dziêki uprzejmo¶ci sponsorów i zaanga¿owaniu parafialnego ko³a Caritas grzeczne dzieci otrzyma³y prezenty. ¦w. Miko³aj obdarowywa³ dzieci równie¿ w Bukowej.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

1 grudnia 2013 roku

OG£OSZENIA RADY PARAFIALNEJ

  1. Rada Parafialna na posiedzeniu w dniu 26 listopada 2013 r. w sk³adzie poszerzonym przyjê³a od poprzedniego grabarza p. Stanis³awa Siwka dalsze wp³aty od budowanych nagrobków, pomników, grobowców. Wp³ata od 12 osób wynosi 4300 z³. Lista wp³at dokonanych u p. Siwka:
    I. Staniszewska Alicja – Dêbica – 700 z³;
    II. £êpa Kazimiera – Brzostek – 200 z³;
    III. Gotfryd Kazimiera – Brzostek – 200 z³;
    IV. P³aziak Maria – Brzostek – 100 z³;
    V. Wo³owiec Stanis³aw – Zawadka Brz. – 200 z³;
    VI. Mijal Mieczys³aw – Brzostek – 500 z³;
    VII. Kowalska Jadwiga – Bukowa – 500 z³;
    VIII. Wójtowicz Stanis³aw – Brzostek – 200 z³;
    IX. Buczek Czes³awa – Nawsie Brz. – 500 z³;
    X. Jamróz Anna – Brzostek – 500 z³;
    XI. Pomorska Zofia – Brzostek – 500 z³;
    XII. Kaczka Albina – Brzostek – 200 z³;
    Mimo up³ywu terminu zg³aszania – osoby maj±ce jeszcze potwierdzenie w/w wp³at prosimy o zg³oszenie tego faktu.

  2. W spotkaniu brali udzia³ wykonawcy budowli cmentarnych na naszym cmentarzu. Zostali oni zobowi±zani do bezwzglêdnego przestrzegania Regulaminu a szczególnie dotycz±cego wielko¶ci nagrobków, odleg³o¶ci miêdzy nimi, wyznaczania alejek. Prace mog± wykonywaæ pod warunkiem otrzymania potwierdzenia od grabarza p. Marcina Kopcia o dokonaniu obowi±zuj±cej op³aty.

  3. Wykonawcy zostali poproszeni o sporz±dzenie spisu wykonywanych prac na naszym cmentarzu w latach 2012 – 2013, aby mo¿na by³o sprawdziæ, kto takich op³at nie dokona³.

  4. Jest mo¿liwo¶æ op³aty pok³adnego w kwocie:
    - 200 z³ od grobu pojedynczego;
    - 400 z³ od grobu podwójnego;
    ale tylko po wybudowaniu piwniczki.
    Pok³adne to zapewnia rezerwacjê miejsca na 20 lat.

  5. Rada Par. informuje, ¿e nadal miejsce na zwyk³y grób jest bezp³atne.

  6. Rada Par. serdecznie dziêkuje tym parafianom. Którzy wziêli sobie do serca nasze pro¶by o prz±dek i zabieraj± ¶mieci do domu i tam je segreguj±.


 

8 listopada 2013 roku

 

OG£OSZENIE RADY PARAFIALNEJ

  1. W zwi±zku z osobist± rezygnacj± z pracy grabarza pana Stanis³awa Siwka Rada Parafialna na posiedzeniu w dniu 5 listopada 2013 r. w sk³adzie poszerzonym o Burmistrza, Radnych i So³tysów oraz innych osób zainteresowanych w wyniku g³osowania spo¶ród 3 ofert do pracy grabarza, wybra³a pana Marcina Kopcia z Nawsia Brzosteckiego, nr d.100.
    Rada powierzy³a mu równie¿ administrowanie Cmentarzem Parafialnym od dnia 6 listopada 2013 r., podaj±c mu zakres prac. Wszelkie uwagi i zapytania mo¿na uzyskaæ osobi¶cie u pana grabarza lub pana Kazimierza Fryca z Nawsia Brzosteckiego b±d¼ telefonicznie pod nr (14) 6830 610, kom. 516 224 695.
     

  2. Rada zobowi±za³a grabarza do bezwzglêdnego przestrzegania Regulaminu Cmentarza. W dalszym ci±gu zwracamy siê z pro¶b± do parafian i osób spoza parafii o obowi±zku dostosowania siê do tego Regulaminu, a zw³aszcza do utrzymywania porz±dku na grobach i otoczeniu cmentarza, nie pozostawiania zniczy i ¶mieci.
     

  3. Na tablicy og³oszeñ zamieszczamy wykaz osób, które wp³aci³y obowi±zuj±ce op³aty od nowo wybudowanych grobowców i pomników uiszczonych u pana Stanis³awa Siwka. Wp³at by³o 7 na kwotê 2 700 z³ (dwa tysi±ce siedemset z³otych)

Lista wp³acaj±cych:

1. Wojdy³a Renata, Jas³o

2. Dunajski Janusz, Nawsie Brzosteckie

3. Surdel Józef i Zofia, Zawadka Brzostecka

4. Kamiñska Agnieszka, Brzostek

5. Niklewicz Alicja, Brzostek

6. Trychta Zofia, Bukowa

7. Przewo¼nik Ewa, Brzostek

– kwota 500 z³

– kwota 200 z³

– kwota 300 z³

– kwota 500 z³

– kwota 500 z³

– kwota 200 z³

– kwota 500 z³

     Powy¿sza kwota zosta³a przeznaczona na remont wnêtrza Kaplicy Cmentarnej zgodnie z zleceniami SANEPiD–u. 

  1. Osoby, które zalegaj± z op³at± powinny je ui¶ciæ u nowego grabarza.
     

  2. Ci Parafianie, którzy posiadaj± pokwitowanie op³at równie¿ wcze¶niejszych, proszeni s± o zg³oszenie tego faktu nowemu grabarzowi do koñca listopada 2013 r. (pokwitowanie to dowód wp³aty KP z piecz±tk± Parafii).

Rada Parafialna

 


 

1 listopada 2013 roku Ko¶ció³ oddaje cze¶æ wszystkim ¶wiêtym, szczególnie tym bezimiennym, którzy juz osi±gnêli chwa³ê nieba. Po Mszy ¶w. o godz. 14.00 odby³a siê procesja na cmentarz, podczas której modlili¶my siê za naszych bliskich zmar³ych.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

          22 pa¼dziernika 2013 roku w liturgiczne wspomnienie b³. Jana Paw³a II, w Katedrze Rzeszowskiej przez w³o¿enie r±k i modlitwê Ksiêdza Biskupa Jana W±troby 7 alumnów Wy¿szego Seminarium Duchownego w Rzeszowie otrzyma³o ¶wiêcenia diakonatu. W¶ród nowo wy¶wiêconych diakonów znale¼li siê dwaj nasi rodacy: Pawe³ P³aziak z Januszkowic i Pawe³ Smoleñ z Brzostku. W tym wa¿nym dla nich dniu, wspierali ich swoj± obecno¶ci± parafianie z rodzinnych miejscowo¶ci, wraz z Ksiê¿mi Proboszczami i Kap³anami Rodakami.

          Do tego wydarzenia nasi krajanie przygotowywali siê przez ponad 5 lat formacji seminaryjnej. Podczas tego czasu pe³nego modlitwy, nauki i pos³ugi w¶ród ludzi, klerycy rozeznawali w swoich sercach sprawê powo³ania. Tak by w momencie ¶wiêceñ, definitywnie odpowiedzieæ Bogu na wezwanie do s³u¿by w Ko¶ciele. Misja diakona polega na pos³udze przy stole S³owa Bo¿ego, s³u¿bie przy o³tarzu, udzielaniu chrztu, mo¿liwo¶ci b³ogos³awienia ma³¿eñstw oraz czynienia dzie³ mi³osierdzia.

          Pos³uga diakoñska naszych Rodaków jest bezpo¶redni± form± przygotowania do ¶wiêceñ kap³añskich, które je¶li Bóg pozwoli, odbêd± siê pocz±tkiem czerwca. Otaczajmy modlitw± diakonów, aby godnie sprawowali swoj± pos³ugê. Módlmy siê tak¿e o nowe powo³ania z ziemi brzosteckiej.

 

 

 

 

 


 

21 pa¼dziernika 2013 r.

          W 2011 roku zosta³ zrealizowany projekt pod nazw±: "Budowa ¯ywego Pomnika Jana Paw³a II Domu Sta³ego Pobytu i Rehabilitacji oraz Warsztatów Terapii Zajêciowej przy Parafii Rzymskokatolickiej w Brzostku"
          Projekt Wspó³finansowany ze ¶rodków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.
          W ramach tego projektu powsta³ ¦rodowiskowy dom Samopomocy wraz z infrastruktur± oraz zmodernizowano starsze i wybudowano nowe budynki dla Warsztatów Terapii Zajêciowej.

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

        19 pa¼dziernika 2013 r. Caritas parafialna zorganizowa³a pielgrzymko-wycieczkê do Czernej, Ojcowa i £agiewnik.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

        16 pa¼dziernika 2013 r. w ¦rodowiskowym Domu Samopomocy odby³o siê pa¼dziernikowe spotkanie Parafialnych Zespo³ów Caritas z Dekanatu Brzosteckiego.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

14 wrze¶nia 2013 r. obchodzili¶my doroczny odpust Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego. Uroczystej sumie przewodniczy³ nasz Rodak ks. Szymon Nosal, a kazanie wyg³osi³ ks. dr hab. Andrzej Garbarz. Uroczysto¶æ zakoñczy³a siê procesj± i b³ogos³awieñstwem Naj¶wiêtszym Sakramentem.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

13 wrze¶nia 2013 r.

        Jak co roku w wigiliê odpustu parafialnego liczna rzesza naszych parafian oraz kap³anów z dekanatu brzosteckiego uczestniczy³a w nabo¿eñstwie ku czci Matki Bo¿ej Fatimskiej. Mszy ¶w. przewodniczy³ i homiliê wyg³osi³ ks. dr hab. prof. URz Andrzej Garbarz. Przypomnia³ on o wci±¿ aktualnym g³osie z Fatimy wzywaj±cym nas do pokuty i modlitwy ró¿añcowej. Po Mszy ¶w. wyruszyli¶my w procesji z figur± Matki Bo¿ej ul. S³oneczn± do pomnika b³. Jana Paw³a II na terenie ¦DS. Rozwa¿ania ró¿añcowe prowadzi³a m³odzie¿ przygotowuj±ca siê do sakramentu bierzmowania, za¶ figurê Maryi nie¶li przedstawiciele ojców, matek, m³odzie¿y, KSM-u i ministrantów. Ca³o¶æ zakoñczy³a siê b³ogos³awieñstwem i ¶piewem Apelu Jasnogórskiego, oprawê muzyczn± za¶ przygotowa³a schola parafialna.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

7 sierpnia 2013 r. Caritas parafialna zorganizowa³a wycieczko-pielgrzymkê do ¦wiêtego Krzy¿a, Kielc, Kadzielni i Buska-Zdroju.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

30 maja 2013

 

Uroczysto¶æ ¦wiêta Bo¿ego Cia³a rozpoczê³a siê Msz± ¶w. o godz. 11:00, której przewodniczy³ ks. proboszcz dr Jan Cebulak. W tym roku Msza ¶w. zosta³a odprawiona na tarasie domu pañstwa Szczepaników na osiedlu Gryglewskiego. St±d te¿ wyruszy³a Procesja Eucharystyczna ulicami: Piotra Niezgody, Ks. Józefa Ja³owego, Teodora Furgalskiego, Mieczys³awa Woronieckiego, Ks. Józefa Ja³owego, Aleksandra Gryglewskiego i Mariana Na³êcza Mys³owskiego kieruj±c swe kroki w stronê ko¶cio³a parafialnego.

W uroczystej procesji wziê³y udzia³ dzieci pierwszokomunijne, poczty sztandarowe OSP w Brzostku i w Nawsiu Brzosteckim oraz licznie zgromadzeni wierni.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


18-19 maja 2013

 

J.E. ks. bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, w dniu 18 maja 2013 roku, w przeddzieñ Zes³ania Ducha ¦wiêtego, udzieli³ Sakramentu ¦wiêceñ kap³añskich szesnastu diakonom. W¶ród nich by³ brzostowianin Patryk Smoleñ, syn Anny i Andrzeja Smoleniów.

19 maja 2013 o godz. 11.30 ks. Patryk Smoleñ odprawi³ Mszê ¶wiêt± Prymicyjn±. Oprawê liturgiczn± zapewnili zaproszeni przez niego klerycy oraz schola m³odzie¿owa. Procesje z darami zorganizowali przedstawiciele rodziny i przyjació³. Homiliê wyg³osi³ ks. prof. Bogdan Stanaszek.

Na zakoñczenie uroczysto¶ci ks. Prymicjant udzieli³ wszystkim zgromadzonym b³gos³awieñstwa.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

12 maja 2013

    

W uroczysto¶æ Wniebowst±pienia Pañskiego dzieci z klas drugich ze Szko³y Podstawowej w Brzostku i Nawsia Brzosteckiego, po raz pierwszy przyjê³y do swego serca Pana Jezusa.

Do pe³nego uczestnictwa w Eucharystii przygotowywa³y siê ju¿ od wrze¶nia. W kolejnych miesi±cach otrzyma³y po¶wiêcone ró¿añce, medaliki z wizerunkiem Matki Bo¿ej Niepokalanie Poczêtej oraz modlitewniki. Do sakramentu przyst±pi³o 69 dzieci, które przygotowane zosta³y przez ks. Krzysztofa Moszyñskiego i p. Marzenê Grygiel. Uroczyst± Eucharystiê sprawowa³ ks. katecheta, ks. Damian Czy¿ewski, ks. Stanis³aw Szczepanik i ks. Robert Bielecki. W oprawê liturgii w³±czyli siê tak¿e rodzice, oraz schola parafialna. W trakcie uroczysto¶ci dzieciom rozdano pami±tkowe obrazki oraz chleb – symbol Chrystusa, który wybra³ tê w³a¶nie postaæ, jako pokarm na drogê do nieba.

Dzieñ ten pozostanie na d³ugo w pamiêci dzieci. Najwa¿niejsze jednak jest, by pozosta³y one wierne Chrystusowi i korzysta³y przez ca³e ¿ycie z daru Eucharystii, „który daje ¿ycie i ma zapach nieba”.

 

Brzostek - klasa II A

►Powiêksz zdjêcie

Brzostek - klasa II B

►Powiêksz zdjêcie

Brzostek - klasa II C

►Powiêksz zdjêcie

Nawsie Brzosteckie

►Powiêksz zdjêcie

 


 

3 maja 2013

        3 maja to dla nas Polaków podwójne ¶wiêto. Tego dnia obchodzimy bowiem rocznicê uchwalenia pierwszej Konstytucji w naszym kraju, a tak¿e oddajemy ho³d Matce Bo¿ej Królowej Polski.
        Aby w sposób szczególny uczciæ ten dzieñ, spo³eczno¶æ Publicznej Szko³y Podstawowej w Brzostku, przygotowa³a spektakl „Pielgrzymujemy z Maryj±”. Motywem przewodnim tego przedstawienia by³a wêdrówka grupy pielgrzymów sk³adaj±cej siê miêdzy innymi z dzieci szkolnych, górali, krakowiaków, dzieci komunijnych, ksiê¿y, zakonnic oraz przedstawicieli lokalnej spo³eczno¶ci po miejscach objawieñ Matki Naj¶wiêtszej.
        Po spektaklu o godzinie 11.30 odby³a siê uroczysta Msza ¦wiêta w intencji Ojczyzny, której przewodniczy³ ks. dr Jan Cebulak - Dziekan Dekanatu Brzosteckiego. Wierni wraz z ksiêdzem Proboszczem modlitw± podziêkowali Matce Bo¿ej Królowej Polski za otrzymane ³aski.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

28 i 29 kwietnia 2013
        Zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego, raz na 5 lat odbywa siê w ka¿dej parafii wizytacja kanoniczna. Takie wydarzenie dokona³o siê w parafii pw. Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego w Brzostku 28 i 29 kwietnia. Parafiê wizytowa³ J.E. Ks. Bp Edward Bia³og³owski.
        Wizytacja rozpoczê³a siê powitaniem Ks. Biskupa w ko¶ciele filialnym w Bukowej o godz. 8.30. O godz. 10.00, 11.30 i 17.00 w ko¶ciele parafialnym Ks. Biskup wyg³osi³ homilie. Spotka³ siê te¿ z Ró¿ami Ró¿añcowymi, Grup± Modlitewn±, Caritas Parafialn±, Ko³em Gospodyñ, Rad± Duszpastersk±, Poradni± Rodzinn±, Akcj± Katolick±, Stra¿akami, Chórem Parafialnym, Liturgiczn± S³u¿b± O³tarza, Katolickim Stowarzyszeniem M³odzie¿y, Szkolnymi Ko³ami Misyjnymi i Szkolnymi Ko³ami Caritas. Wieczorem zosta³a odprawiona Msza ¶w. dla ludzi chorych i starszych.
        W drugim dniu wizytacji odby³y siê spotkania z uczniami i pracownikami Zespo³u Szkó³ im. Jana Paw³a II w Kleciach, Szko³y Podstawowej w Brzostku, Zespo³u Szkó³ w Nawsiu Brzosteckim, oraz Gimnazjum w Brzostku. W ramach wizytacji odby³o siê te¿ spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajêciowej i ¦rodowiskowego Domu Samopomocy w Brzostku.
        Wizytacjê zakoñczy³a Msza ¶w. sprawowana przez Ks. Biskupa z udzielaniem Sakramentu Bierzmowania m³odzie¿y z brzosteckiej parafii.

 

 


 

10 kwietnia 2013

          10 kwietnia 2010 roku o godz 8.41 samolot Tu-154 z prezydentem Lechem Kaczyñskim rozbi³ siê na lotnisku Siewernyj pod Smoleñskiem. Wraz z g³ow± Rzeczypospolitej Polskiej w katastrofie zginê³o 96 osób, w tym Pierwsza Dama, najwy¿si dowódcy Wojska Polskiego, szefowie urzêdów i instytucji pañstwowych, przedstawiciele parlamentu, dzia³acze spo³eczni i cz³onkowie Rodzin Katyñskich. Dzisiaj wypada 3 rocznica tej tragedii jak równie¿ 73 rocznica zbrodni katyñskiej. Gminne uroczysto¶ci z tej okazji rozpoczê³y siê w Brzostku uroczyst± Msz± ¶w. o godz 10.00, której przewodniczy³ brzostecki proboszcz ks. dr Jan Cebulak, a wspó³celebransem by³ ks. W³adys³aw Depa - proboszcz z Bie¼dziedzy. Po Mszy ¶w. nast±pi³o przej¶cie w milczeniu pod pomnik upamiêtniaj±cy katastrofê, gdzie po z³o¿eniu kwiatów i zapaleniu zniczy nast±pi³a krótka modlitwa.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

„G³oszenie mi³osierdzia we wspó³czesnym ¶wiecie dokonuje siê
poprzez ¶wiadectwo w³asnego ¿ycia, poprzez okazywan±
drugiemu cz³owiekowi bezinteresown± pomoc”

S. M. El¿bieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bo¿ej Mi³osierdzia

 

Niedziela Mi³osierdzia Bo¿ego

          7 kwietnia 2013 r. o godz. 15.00 w ko¶ciele parafialnym pod wezwaniem Podwy¿szenia Krzy¿a ¦wiêtego w Brzostku zosta³a odprawiona Msza ¶w. z okazji Niedzieli Mi³osierdzia Bo¿ego, któr± celebrowa³ ksi±dz proboszcz dr Jan Cebulak. Uroczysto¶æ rozpoczê³a siê Koronk± do Mi³osierdzia Bo¿ego, któr± prowadzi³a przewodnicz±ca parafialnego oddzia³u Caritas, p. Krystyna Szarek-Ryndak. Z tej okazji Episkopat Polski przygotowa³ list pasterski pt. „Przed³u¿enie mi³osiernych d³oni Boga”. Wierni, w tym licznie zgromadzona m³odzie¿, którzy uczestniczyli we Mszy ¶w. oddali cze¶æ relikwiom siostry Faustyny poprzez ich uca³owanie. Czê¶æ parafian wraz z ksiêdzem Krzysztofem Moszyñskim wyjecha³a na tê uroczysto¶æ do £agiewnik.
          ¦wiêto Mi³osierdzia Bo¿ego zosta³o ustanowione w ko¶ciele katolickim na ca³ym ¶wiecie w 2000 r. przez papie¿a Jana Paw³a II. Niedziela Mi³osierdzia to uroczysto¶æ patronalna najwiêkszej katolickiej organizacji charytatywnej Caritas. Z tej okazji po Mszy ¶w. ks. proboszcz zorganizowa³ spotkanie cz³onków Parafialnego Oddzia³u Caritas, SK Caritas przy Szkole Podstawowej w Brzostku i SK Caritas przy Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Brzostku wraz z asystentami ko¶cielnymi, ks. Dariuszem Porzuczkiem i ks. Damianem Czy¿ewskim. By³o ono doskona³± okazj± do wymiany do¶wiadczeñ miêdzy wolontariuszami. Pani Krystyna Szarek-Ryndak podziêkowa³a zebranym za codzienn± troskê o chorych, starszych i samotnych. Powiedzia³a, ¿e z pomocy materialnej i finansowej z roku na rok korzysta coraz wiêcej osób, a nastêpnie przedstawi³a sprawozdanie z dzia³alno¶ci parafialnego Caritasu za 2012 r. Spotkanie przebiega³o w mi³ej atmosferze. Ogl±dano kronikê, ¶piewano pie¶ni religijne, rozmawiano o potrzebie najró¿niejszej pomocy drugiemu cz³owiekowi, dzia³aniach udzielanych systematycznie i czêsto bez ¿adnego rozg³osu. Ksi±dz proboszcz podkre¶li³, ¿e ogrom czynionego dobra zdumiewa, pokazuje troskê chrze¶cijan o potrzebuj±cych, przyczynia siê do kszta³towania postawy mi³osierdzia i wychowywania w duchu autentycznej mi³o¶ci bli¼niego.

Ewa Ra¶

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ

 


 

31 marca 2013 - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAÑSKIEGO
          Wielkanoc to nie tylko jedno z wielu chrze¶cijañskich ¶wi±t. To ¶wiêto najwa¿niejsze, bo zmartwychwstanie Jezusa jest centraln± prawd± chrze¶cijañstwa. Bez niego wszystkie inne by³yby zawieszone w pró¿ni.
          O godzinie 6.00 rano uczestniczyli¶my w procesji i uroczystej Mszy ¶w. rezurekcyjnej z udzia³em Stra¿y Po¿arnej z Brzostku i Nawsia Brzosteckiego, chóru parafialnego oraz licznie zgromadzonych parafian i go¶ci. W to najwiêksze ¶wiêto chrze¶cijañskie sk³adajmy sobie ¿yczenia, ¶wiêtujmy rodzinnie i ¶piewajmy radosne Alleluja!!!

Chrystus zmartwychwsta³, prawdziwie zmartwychwsta³!

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ (fot. P. Batycki)

 


 

30 marca 2013 - WIELKA SOBOTA
          Od wczesnych godzin rannych adorowali¶my Pana Jezusa w Grobie. Przed po³udniem odby³o siê po¶wiêcenie pokarmów wielkanocnych w ko¶ciele i innych miejscach parafii. Liturgia Wigilii Paschalnej rozpoczê³a siê o godz. 17.00 i obejmowa³a liturgiê ¶wiat³a, liturgiê s³owa, liturgiê chrzcieln± i sprawowanie Eucharystii. Liturgia ¶wiat³a rozpoczê³a siê b³ogos³awieñstwem ognia, od którego zosta³ zapalony nowy pascha³ – symbol Chrystusa, który jest ¿yciem ¶wiata. Kulminacyjnym punktem dzisiejszej liturgii by³o sprawowanie Ofiary Eucharystycznej, która jest nie tylko wspomnieniem, ale uobecnieniem tajemnic ¿ycia Chrystusa po¶ród nas.
 

 

►Galeria zdjêæ - Wigilia Paschalna (fot. P. Batycki)

►Galeria zdjêæ - Po¶wiêcenie pokarmów (fot. P. Batycki)

 

 


 

29 marca 2013 - WIELKI PI¡TEK
          Uroczysto¶ci Wielkopi±tkowe w naszej parafii rozpoczê³y siê Drog± Krzy¿ow± o godz. 17.00. Zgodnie z tradycj± Ko¶ció³ w tym dniu nie sprawuje Ofiary Eucharystycznej, a g³ównym elementem Liturgii Mêki Pañskie jest adoracja Krzy¿a. Pamiêtajmy, ¿e Krzy¿, który szczególnie czcimy w tym dniu, nie jest dla nas wy³±cznie znakiem cierpienia i poni¿enia, ale przede wszystkim znakiem nadziei ostatecznego zwyciêstwa Jezusa. Adoracjê Krzy¿a poprzedzi³a liturgia s³owa, w której s³uchaj±c opisu Mêki Pañskiej wed³ug ¶wiêtego Mateusza uczestniczyli¶my w wydarzeniu Golgoty. Na zakoñczenie liturgii s³owa w szczególnie uroczysty sposób prosili¶my Boga w modlitwie powszechnej o zbawienie ca³ego ¶wiata.
          Ostatnim aktem liturgicznym by³o przeniesienie Naj¶wiêtszego Sakramentu do Grobu, przy którym stra¿acy zaci±gnêli wartê honorow±, a wierni rozpoczêli adoracjê.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ (fot. P. Batycki)

 


 

28 marca 2013 - WIELKI CZWARTEK
          Msz± ¶w. sprawowan± o godz. 17.00 w ko¶ciele parafialnym rozpoczêli¶my ¦wiête Triduum Paschalne. Wielkoczwartkowa Eucharystia przypomnia³a nam Ostatni± Wieczerzê, kiedy to Pan Jezus, tej nocy, której by³ wydany, umi³owawszy swoich na ¶wiecie do koñca, ofiarowa³ Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje cia³o i swoj± krew, da³ je aposto³om, aby spo¿ywali a ich nastêpcom w kap³añstwie nakaza³, aby nieustannie sk³adali tê ofiarê na jego pami±tkê. Z tej okazji po Mszy ¶w. delegacje poszczególnych grup parafialnych z³o¿y³y kap³anom pracuj±cym w naszej parafii ¿yczenia. O godz. 19.00 wyruszy³a Droga Krzy¿owa spod ko¶cio³a w kierunku Krzy¿a Jubileuszowego. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy trwa³a do godz. 22.00.

 

 

Zobacz wiêcej zdjêæ (fot. P. Batycki)

 


 

          12 stycznia 2013 r. delegacje oddzia³ów Stowarzyszenia Przyjació³ Wy¿szego Seminarium Duchownego w Rzeszowie z regionu jasielsko-gorlickiego przyby³y do Brzostku na coroczne spotkanie bo¿onarodzeniowe z przedstawicielami Wspólnoty Seminaryjnej. Na to okoliczno¶ciowe spotkanie przyjecha³ z Rzeszowa opiekun Stowarzyszenia ks. dr Stanis³aw Kamiñski i kilku kleryków, a w¶ród nich nasi krajanie; Pawe³ Smoleñ z Brzostku i Pawe³ P³aziak z Januszkowic. Obaj s± klerykami V roku.
          Na godzinê 14.00 wszyscy zebrali siê w ko¶ciele, aby uczestniczyæ we Mszy ¶wiêtej. Ks. dr Jan Cebulak, proboszcz i dziekan brzostecki przywita³ przyby³ych go¶ci, poda³ porz±dek spotkania i zachêci³ wszystkich do modlitwy o nowe powo³ania kap³añskie, zakonne i misyjne. Prezes SP WSD ks. Stanis³aw Kamiñski równie¿ skierowa³ do zebranych kilka s³ów powitania wyra¿aj±c g³êbok± wdziêczno¶æ wszystkim przyjacio³om rzeszowskiego Seminarium Duchownego za modlitwê i wszelkie dobro. Nastêpnie odprawi³ Mszê ¶w. w intencji cz³onków Stowarzyszenia – ¿yj±cych i zmar³ych. Mottem wyg³oszonej przez niego homilii by³y s³owa z odczytanej Ewangelii, które wypowiedzia³ ¶w. Jan Chrzciciel w odniesieniu do Osoby Jezusa: „Potrzeba, by On wzrasta³, a ja siê umniejsza³”. Wszyscy, którzy czyni± dobro w stosunku do swych bli¼nich, umniejszaj± siê, by oni mogli wzrastaæ. Klerycy zapewnili oprawê liturgiczn± Mszy ¶w. ³±cznie z funkcj± organisty. Obecno¶æ i postawa tych m³odych, rozmodlonych ch³opców przygotowuj±cych siê do kap³añstwa nape³nia³y rado¶ci± serca zebranych i zapewne przyczyni³y siê do ich szczerej modlitwy w intencji wszystkich alumnów. Po Mszy ¶w. ks. Proboszcz przybli¿y³ go¶ciom historiê ¶wi±tyni brzosteckiej ze zwróceniem uwagi na znajduj±ce siê w niej zabytki.
          Druga czê¶æ spotkania odby³a siê w ¦rodowiskowym Domu Samopomocy im. B³. Jana Paw³a II. By³o to spotkanie przy wspólnym stole. Po odmówieniu modlitwy i pob³ogos³awieniu op³atków przez opiekuna Stowarzyszenia, nast±pi³o wzajemne sk³adanie sobie ¿yczeñ i ³amanie siê op³atkiem. Wspólny posi³ek, przygotowany przez gospodarzy, by³ kolejnym etapem spotkania. W czê¶ci sprawozdawczej prowadzonej przez ks. Kamiñskiego by³a okazja do zabierania g³osu. By³ te¿ program artystyczny. Brzostecka schola, nad któr± sprawuje opiekê ks. Krzysztof Moszyñski, prowadzona przez pana organistê, ¶piewa³a na trzy g³osy kolêdy przy akompaniamencie gitary. Klerycy za¶ wyst±pili przebrani za kolêdników misyjnych z gwiazd±, wykonuj±c swój monta¿ s³owno-muzyczny. Wszystko to wp³ynê³o na mi³± atmosferê, a rado¶æ p³yn±ca z uczestnictwa w „OP£ATKU SP WSD 2013” by³a obopólna.
          Na koniec pragnê poinformowaæ drogich czytelników, ¿e Stowarzyszenie Przyjació³ WSD w Rzeszowie istnieje od 30 lipca 1993 r. i posiada osobowo¶æ prawn±. Ma ono na celu troskê o nowe powo³ania duchowne oraz niesienie duchowej i materialnej pomocy przygotowuj±cym siê do kap³añstwa alumnom. ¯yczeniem noworocznym naszego Stowarzyszenia jest, aby wszyscy wierni podjêli jakie¶ zobowi±zania modlitewne w intencji kleryków i o nowe powo³ania do stanu duchowego, których liczba z roku na rok jest coraz mniejsza. Zachêt± do tego niech bêd± s³owa z Listu ¶w. Paw³a:
          „Ka¿dy niech przeto post±pi tak,
          jak mu nakazuje jego w³asne serce,
          nie ¿a³uj±c i nie czuj±c siê przymuszonym,
          albowiem radosnego dawcê mi³uje Bóg”
                                           
                                  (2Kor 9,7)

Janina Przewo¼nik

 

 

 

 

Fot. K. Szarek-Ryndak

 


 

6 stycznia 2013 r.

          Obecnie w Ko¶ciele prze¿ywamy Rok Wiary. Uroczysto¶æ Objawienia Pañskiego w sposób szczególny podkre¶la jakim wielkim darem jest nasza wiara. Ze wzglêdu na wiarê uczniowie utworzyli pierwsz± wspólnotê zgromadzon± wokó³ nauki aposto³ów, na modlitwie, Eucharystii, daj±c do wspólnej dyspozycji wszystko co posiadali, aby przyj¶æ z pomoc± potrzebom braci… Wiara bez mi³o¶ci nie przynosi owocu. Z tego powodu równie¿ kolêdnicy misyjni –reprezentowani przez „Trzech Króli”- przynie¶li Jezusowi dary: trudy kolêdowania, modlitwy i ofiary pieniê¿ne zebrane w duchu solidarno¶ci z potrzebuj±cymi rówie¶nikami z Wietnamu. Niech przez ten dar nasza i ich wiara nieustannie siê umacnia.

 

 

►Zobacz wiêcej zdjêæ