[ str 11] [ str 10 ] [ str 9 ] [ str 8 ] [ str 7 ] [ str 6 ] [ str 5 ] [ str 4 ] [ str 3 ] [ str 2 ] [ str 1 ]


 

6 sierpnia 2008
mieszkańcy Bukowej przeżywali w swej kaplicy dojazdowej uroczystość odpustową w święto Przemienienia Pańskiego. Sumie o godz. 11.00 przewodniczył ks. dziekan Emil Midura z Gogołowa, a kazanie wygłosił ks. dr Dariusz Trojnar z Rzeszowa. W koncelebrze wzięli również proboszczowie z dekanatu modląc się m.in. za zmarłego przed 9 laty brzosteckiego proboszcza ks. Kazimierza Ostafińskiego. Po Mszy św., w której bardzo licznie udział wzięli mieszkańcy Bukowej i okolic odbyła się Procesja Eucharystyczna wokół kaplicy zakończona uroczystym błogosławieństwem.

 

 

Zobacz galerię zdjęć

 

 


 

27 lipca 2008 z racji obchodzonego niedawno wspomnienia św. Krzysztofa, po każdej Mszy św. poświęcane były pojazdy (samochody, motocykle, rowery) oraz modliliśmy się o błogosławieństwo Boże dla kierujących i o szczęśliwe podróżowanie. Imię: Krzysztof wywodzi się z języka greckiego (Christophoros)  i oznacza tyle, co "niosący Chrystusa". Według legendy mieszkał nad rzeką w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów.  Pewnej nocy usłyszał głos dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg.  Kiedy je wziął na ramiona, poczuł ogromny ciężar.  Zawołał: "Kto jesteś, dziecię?".  Otrzymał odpowiedz: "Jam jest Jezus, dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat". 

 

                  

Niektóre znaki na drodze do nieba


 

19 lipca 2008 Ochotnicza Straż Pożarna w Brzostku obchodziła 120-lecie swego powstania. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Proboszcza i rodaka ks. Pawła Samborskiego, w czasie której poświecono ufundowaną przez ks. Proboszcza figurę św. Floriana - Patrona strażaków. W nowej remizie wręczono odznaczenia oraz poświęcono budynek i samochody. Następnie na stadionie odbyły się występy artystyczne, pokaz sztucznych ogni oraz zabawa taneczna.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć

 

 

 


 

14-18 lipca 2008 - zorganizowano dla młodzieży z parafii złazisko do Niedźwiady (gdzie wcześniej pracował ks. Stanisław). Wzięło w nim udział 27 osób. Trasa wiodła przez Klecie, januszkowickie działy, Gogołów do Huty Gogołowskiej. Następnie przez Górę Bardo, Brzeziny, Małą (Pomnik Chrystusa Króla) do Niedźwiady. W trzecim dniu do Zawady, do Sanktuarium Matki Bożej i powrotem. Czwartego dnia przez Popkową Górę z Krzyżem Papieskim, „Zamczysko”, Braciejową, „Kałużówkę”, Połomię do Jaworza Górnego. A w ostatnim dniu przez Górę św. Grzegorza, Kamienicę Dolną, Zawadkę do Brzostku. Złazisko upłynęło pod znakiem radości, wspólnej zabawy, tańców, modlitwy i podziwiania piękna przyrody i uroku zakątków, położonych w naszym terenie. Młodzież mogła też doświadczyć ogromnej gościnności mieszkańców Niedźwiady. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody złazisko miało niepowtarzalny klimat, który tworzyli młodzi, radośni i pełni życia uczestnicy. Niektórym z nich tak spodobała się Niedźwiada że jeszcze raz, tym razem na rowerach wybrali się tam 29 i 30 lipca.

 

 

Zobacz galerię zdjęć

 


 

22 czerwca 2008 grupa ministrantów i lektorów rozpoczęła tygodniowe "Wakacje z Bogiem" w Kotani, zorganizowane przez LSO diecezji rzeszowskiej. Starsi lektorzy jednocześnie odbywają wakacyjną praktykę przed otrzymaniem krzyża animatorskiego.

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

21 czerwca 2008 r.
już po raz 15 wyruszyła z Rzeszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę.  Pielgrzymki te są w jakimś stopniu związane z Brzostkiem, ponieważ dwukrotnie wyruszały właśnie stąd, gdy na parafii pracował ks. Mariusz Nowak. Wielokrotnie też trasa pielgrzymki wiodła przez Brzostek i Przeczycę do Tuchowa. Trasa tegorocznej pielgrzymki z racji małego jubileuszu została wydłużona do 10 dni i wiodła przepięknymi zakątkami południowej Polski. Zamierzeniem pielgrzymek jest aby jechać szlakiem Papieskim i Sanktuariów maryjnych. Warto wymienić miejsca które znalazły się na trasie tegorocznej pielgrzymki: Czudec, Krosno, Dukla, Nowy Żmigród, Magura Małastowska, Grybów, Tuchów, Zakliczyn, Krynica, Szczawnica, Stary Sącz, Krościenko, Ludźmierz, Zakopane, Jabłonka, Maków Podhalański, tereny Beskidu Śląskiego  Żywieckiego, Szczyrk (tutaj miał miejsce dzień odpoczynku i modlitwa w Sanktuarium Matki Bożej na górze Klimczok), Żywiec, Sucha Beskidzka, Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice, Olkusz, Zawiercie i w końcu Jasna Góra. W pielgrzymce wzięło udział prawie 100 osób z całej Polski, byli także Polacy zza oceanu, ze Stanów Zjednoczonych. Był to czas wspaniałych przeżyć duchowych i turystycznych, a przede wszystkim wspaniała okazja do spotkania Boga i zmagania z własnymi słabościami. Ukoronowaniem pielgrzymki była uroczysta Msza Święta przed cudownym obrazem Matki Bożej i Apel Jasnogórski pod przewodnictwem ks. Infułata Stanisława Maca z rzeszowskiej Katedry. Skończyła się tegoroczna pielgrzymka, ale  pielgrzymowanie trwa nadal, gdyż już przygotowujemy się do przyszłorocznej wielkiej wyprawy do Fatimy, która potrwa blisko 40 dni. Wszelkie informacje na temat tegorocznej i zeszłorocznych pielgrzymek oraz stan przygotowań wyprawy do Fatimy można śledzić na stronie www.klubalpin.pl. Zapraszamy i prosimy o modlitwę w intencji owocnych przygotowań do tej pielgrzymki. (ks. Stanisław Zagórski)

 

Zobacz galerię zdjęć

 


 

 

20 czerwca 2008.

Zakończenie roku szkolnego. W kościele parafialnym odprawiona została Msza św. dziękczynna, a następnie uczniowie wraz z nauczycielami udali się do swoich szkół (Brzostek, Klecie, Nawsie Brzosteckie), aby odebrać świadectwa tegorocznej nauki.

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 


 

1 czerwca 2008 Ochotnicza Straż Pożarna w Nawsiu Brzosteckim przeżywała jubileusz 100-lecia swego istnienia. Najpierw Mszę św. polową celebrował kapelan Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie st.kpt. ks. Jan Krynicki wraz z ks. Proboszczem i rodakiem ks. Stanisławem Szczepanikiem. Następnie poświecono nowy sprzęt strażacki i odznaczono zasłużonych strażaków. Uroczystość uświetniły występy orkiestry dętej z OSP w Jodłowej, dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Nawsiu Brzosteckim oraz zespołu „Latara Band”, a także wystawa prac plastycznych biorących udział w konkursie pod hasłem „OSP w akcji”. Jubileusz zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem.

 

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć

 


 

 

29 maja 2008 zakończyliśmy oktawę Bożego Ciała. Po Mszy św. i nabożeństwie majowym przeszła wokół kościoła  procesja z Najświętszym Sakramentem. Następnie odbyło się tradycyjne poświęcenie wianków, błogosławieństwo dzieci i rozdanie słodkich upominków.

 

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć

 


 

 

24 maja 2008 przedstawiciele naszego KSM-u uczestniczyli w Diecezjalnym Zjeździe w Rzeszowie, a wieczorem przy ognisku podzielili się wrażeniami już w swoim gronie. Przy okazji zapraszamy na spotkania KSM-u w każdą sobotę po Mszy św. wieczornej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

22 maja 2008 w Uroczystość Bożego Ciała przy Zespole Szkół w Nawsiu Brzosteckim została odprawiona uroczysta Eucharystia, a po niej wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy na trasie w kierunku Brzostku. Przy udziale pocztów sztandarowych OSP i miejscowych szkół, udział wzięła bardzo liczna grupa parafian dorosłych, młodzieży oraz dzieci nawet te najmłodsze dzwoniąc i sypiąc kwiaty.
 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 


 

 

21 maja uczniowie Gimnazjum w Brzostku wzięli udział w kolejnym już „Wieczorze Jadwiżańskim”, który odbył się w kościele uniwersyteckim p.w. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie przy ul. Rejtana. Jest to spotkanie środowisk szkolnych noszących imię tej wielkiej polskiej Świętej Królowej. Po Mszy św. gimnazjaliści ubrani w stroje epokowe przedstawili program ukazujący godne naśladowania fakty z życia św. Jadwigi. Występy zostało przyjęte przez widzów z wielkim uznaniem.

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

18 maja drugoklasiści ze Szkół Pdstawowych w Brzostku i w Nawsiu Brzosteckim po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Eucharystii przyjmując Pana Jezusa w Komunii Świętej. W tym roku przystąpiło 71 dzieci, które zostały przygotowane przez ks. Józefa i panią katechetkę Marzenę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 


 

 

17 maja na stadionie sportowym w Kołaczycach odbyły się dekanalne rozgrywki ministrantów i lektorów w piłce nożnej. Udział wzięły drużyny LSO z poszczególnych parafii. Po rozegranych meczach drużyna z naszej parafii zajęła czwarte miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 

 


 

11 maja 2008r. dzieci z klas trzecich przeżywały rocznicę I Komunii Świętej. Pod opieką swych Pań Katechetek uczestniczyły czynnie w Eucharystii poprzez czytanie Słowa Bożego, przynosząc dary ofiarne i odnowienie swych przyrzeczeń polecając się opiece Matki Bożej.

 


 

30 kwietnia 2008 r., już po raz czwarty z Brzostku, wyruszyła grupa młodzieży na „Złazisko” czyli pieszą wędrówkę z plecakami do określonego miejsca, najczęściej związanego z kultem. Tym razem wyruszyło 34 młodych ludzi z Siostra Marinellą i ks. Stanisławem, a szli przez 4 dni d Tuchowa. Wędrówkę urozmaicały piękne krajobrazy, młodzieńcza radość, wspólne gotowanie, zabawa, a przede wszystkim wspólna Modlitwa, Msza Święta, Słowo Boże i refleksja nad życiem. Z bagażem wspaniałych przeżyć i ze spojrzeniem Pani Tuchowskiej w sercu młodzież wróciła do domów. Miejmy nadzieję że te dni wspólnego wędrowania pozostawiły w sercach młodych wiele pięknych i dobrych rzeczy.

Zobacz więcej zdjęć

 


 

W 217 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o godz. 14.00 ks. Proboszcz odprawił Mszę świętą w intencji Ojczyzny z udziałem Pocztów Sztandarowych, przedstawicieli Kombatantów, Policji i Straży Pożarnej. Następnie wszyscy  przemaszerowali do miejsc pamięci narodowej, aby złożyć wiązanki kwiatów. Na zakończenie uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzostku przedstawili okolicznościowy program patriotyczny.

 

 

 

 

 

 

 

                        

 

Zobacz więcej zdjęć

 


 

 

28-30 kwietnia br.

przeżywaliśmy tzw. Dni Krzyżowe  (litaniae minores) przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. Są to stare, sięgające V wieku dni modlitw o urodzaje, o zachowanie ludzi i plonów od klęsk żywiołowych oraz o błogosławieństwo Boże w pracy. W tych dniach wierni udają się w procesji do krzyża, przy którym odprawiane są modlitwy błagalne. W czasie procesji śpiewa się Litanię do Wszystkich Świętych. W naszej parafii w poniedziałek procesja przeszła do kaplicy w Kleciach, we wtorek do Krzyża Jubileuszowego, a w środę wokół cmentarza.

 

 

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 


 

13 kwietnia 2008 r, w Gogołowie odbył się V Przegląd Pieśni Wielkanocnych „Surrexit Christus Alleluja”. Nasza parafia reprezentowana była przez  scholkę młodzieżową oraz chór parafialny wraz ze swymi opiekunami: ks. Stanisławem, p. Zuzanną Rogala i p. organistą Klaudiuszem Spicha. Na program złożyły się: uroczysta Eucharystia z odśpiewanymi częściami stałymi Mszy św., a następnie występy poszczególnych grup, które wykonywały wielogłosowe pieśni o tematyce wielkanocnej.

 

Schola młodzieżowa

 

Chór parafialny

 


 

7 kwietnia 2008 r. uczniowie trzecich klas gimnazjum przeżywali swoje życiowe Zesłanie Ducha Świętego. Otrzymali sakrament bierzmowania z rąk ks. biskupa ordynariusza Kazimierza Górnego. Uroczystość odbyła się w Gogołowie, gdzie wspólnie zgromadzili się kandydaci z Brzostku, Gogołowa i Januszkowic. Ks. Biskup w homilii zachęcił wszystkich do odważnego stawania się autentycznymi świadkami wiary w Chrystusa, po czym na czole każdego nakreślił krzyżmem świętym znak krzyża wypowiadając: „przyjmij znamię daru Ducha Świętego”.

 

Kliknij aby powiększyć

 


 

2 kwietnia 2008 r.

Scena zbiorowa z montażu słowno-muzycznego „JESTEŚ PIELGRZYMEM NA TEJ ZIEMI” przygotowanego przez Szkołę Podstawową w Brzostku

 

Przeżywaliśmy 3 rocznicę śmierci Sługi Bożego Ojca Świętego Jana Pawła II. W naszej parafii modliliśmy się w kościele i ofiarowaliśmy Eucharystię prosząc o rychłą jego beatyfikację. Szkoła Podstawowa przygotowała piękny montaż słowno-muzyczny pt. „Jesteś pielgrzymem na tej ziemi”, który został wystawiony kilka razy dla różnych grup.

Wieczorem młodzież Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kleciach wraz z wychowawcami przeszli marszem do kościoła, gdzie sprawowana była Msza Święta. Dzień zakończono Apelem Jasnogórskim o godz. 21.37 – pamiętnej chwili przejścia Jana Pawła II do Domu Ojca.

 

Zobacz więcej zdjęć

 

 

 

 

 


 

20-23 marca 2008 r.

 

20.03. Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Ministranci i lektorzy z ks. Józefem uczestniczyli w Mszy Krzyżma w katedrze rzeszowskiej pod przewodnictwem ks. bpa Kazimierza Górnego. Wieczorem w kościele parafialnym wzięliśmy licznie udział w Mszy Wieczerzy Pańskiej. Caritas przygotował „Chlebki Miłości”. O godz. 20.00 odbyła się Droga Krzyżowa w plenerze do Krzyża Jubileuszowego.

 

 

 

21.03. Wielki Piątek – pamiątka śmierci Chrystusa i naszego odkupienia. Wieczorem Liturgia Męki Pańskiej rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej. W Bukowej odbyła się Droga Krzyżowa do krzyża na wzgórzu koło kaplicy. Adorowaliśmy Pana Jezusa w Grobie Bożym strzeżonym przez strażaków OSP.

 

 

 

22.03. Wielka Sobota – dzień żałoby chrześcijańskiej. Przed południem odbyło się poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. Wieczorem przeżyliśmy piękną liturgię Wigilii Paschalnej, poświęcony został ogień i paschał, wysłuchaliśmy Słowo Boże, odnowiliśmy przyrzeczenia chrztu świętego, by już na nowo uczcić w Eucharystii Chrystusa Zmartwychwstałego i zaśpiewać wielkanocne ALLELUJA!

 

 

 

24.03. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. O godz. 06.00 odprawiona została Rezurekcja z procesją wokół kościoła w Brzostku i w Bukowej.

Chrystus zmartwychwstał – prawdziwie zmartwychwstał!

Fot. Paweł Batycki

 

Zobacz więcej zdjęć

 


 

12 marca 2008 r. nasza parafia gościła relikwie bł. Karoliny Kózki. Karolina jest patronką naszej diecezji i młodzieży, szczególnie KSM-u. W programie peregrynacji znalazły się: Eucharystia, Droga Krzyżowa, różaniec, koronka, modlitwy dzieci, młodzieży i chorych. Karolina Kózka została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza 18 listopada 1914 roku we wsi Wał-Ruda koło Tarnowa. Jan Paweł II beatyfikował ją w Tarnowie 10 czerwca 1987 r.

 

                             

 

 


 

14 września 2007 r.

 

    Procesja odpustowa wokół kościoła

„..Tylko pod Krzyżem

Tylko pod tym znakiem

Polska jest Polską

A Polak Polakiem.

     Brzosteckie święto parafialne związane jest z niezwykłą datą naznaczoną w kalendarzu liturgicznym zwanym Podwyższeniem Krzyża Świętego. Dzień ten wybrano, aby zastąpić obchodzone w tym czasie żydowskie Święto Namiotów nawiązujące do proroctwa Zachariasza dotyczące znalezienia krzyża.

     Pytanie co się stało z Krzyżem Chrystusowym, na którym zawisło Zbawienie Świata jest dla nas współczesnych wierzących bardzo ważne. Odpowiedź znajdujemy w apokryfach, iż został razem z tablicą i gwoździami ukryty w grobie, w obawie przed zniszczeniem przez Żydów, czy Rzymian. Pomimo zamknięcia grobu relikwia Krzyża Świętego miała wielką moc: „ukazywała się wierzącym w świetlistej postaci i uwalniała opętanych spod władzy złych duchów” cytując za Michałem Gryczyńskim „W tym znaku zwyciężasz”.

     Święta Helena, matka cesarza rzymskiego, kazała szukać Krzyża Chrystusowego i 14 września 320r. znaleziono Go. W związku z tym wydarzeniem zbudowano w Jerozolimie na Golgocie dwie bazyliki Martyrium, czyli bazylikę Krzyża i Zmartwychwstania. Na tę pamiątkę obchodzono 13 września, a potem 14 września Święto Podwyższenia Krzyża.

     W 614r. na Ziemię Świętą napadli Persowie, zburzyli bazylikę i zabrali Krzyż Pana Jezusa ze sobą. Cały świat modlił się o odzyskanie Krzyża Świętego. Po zwycięstwie nad Persami cesarz Herakliusz na swoich ramionach wniósł Krzyż Chrystusa na Kalwarię – jak legenda głosi; wniósł krzyż dopiero wtedy, kiedy zdjął swoje szaty królewskie.

     Największą część drzewa Krzyża Świętego posiada kościół św. Guduli w Brukseli. Bazylika św. Piotra w Rzymie również przechowuje część relikwii. W skarbcu katedry paryskiej jest część Krzyża Świętego podarowana przez polską królową Annę Gonzagę. W Polsce relikwie znajdują się w kościele dominikanów w Lublinie i w kościele św. Krzyża na Łysej Górze pod Kielcami. Istnieją zakony męskie i żeńskie pod nazwą Świętego Krzyża. Szczególnym czcicielem Krzyża Świętego był św. Paweł Apostoł: „Co do mnie nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu świat stał się ukrzyżowany dla mnie, a ja dla świata” (Ga 6,14).

     Nabożeństwami do Krzyża Św. wyróżnili się święci: Helena, Bernard, Franciszek z Asyżu, Bonawentura, Filip Benicjusz, św. Jan od Krzyża, Teresa Neuman z Konnersreuth, Ojciec Pio, czy wreszcie największy autorytet polski, Papież Jan Paweł II.

     Rozważanie tajemnicy Krzyża niesie ze sobą istotę wiary. Krzyż często przez nas jest niezrozumiały. Są jednak w naszym życiu chwile kiedy nie można przed Nim uciec. Wtedy musimy Go z miłością przyjąć i nieść, bo jest On na tyle ciężki ile potrafimy udźwignąć.

Kanonik Kapituły Bieckiej
ks. dr Jan Cebulak

    Zatem 14 września po Soborze Watykańskim II zostały połączone dwa święta z 3 maja zwane Św. Znalezienia Krzyża i 14 września w jedno święto Krzyża.

     Brzosteckie święto odpustowe jest pieczołowicie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zawsze na ten dzień kościół przybierał odświętny wygląd wizualny, jak też i duchowy, gdyż i dzień wcześniej rozstawiane były konfesjonały, a zasiadający w konfesjonałach duchowni udzielali łaski rozgrzeszenia. W tym roku święto odpustowe połączone było z procesją – dzień wcześniej – i wniesieniem statuy Matki Boskiej Fatimskiej, modlitwy różańcowej i pieśni Maryjnych. Bo przez kogo można prosić Jezusa o łaski, jak nie przez Jego Matkę Maryję.

     Tegoroczna suma odpustowa została uświetniona przez zaproszonych gości. Przy stole pańskim stanął senior brzosteckich księży, wyrosłych tu w naszym parafialnym kościółku, ks. Szymon Nosal oraz ks. Jerzy Owsiak. Homilia o istocie Krzyża Świętego i wreszcie miłe dla parafian ogłoszenie, że nasz Proboszcz ks. dr Jan Cebulak został mianowany przez Biskupa tytułem Kanonika Kapituły Bieckiej. Znalazł się wśród ośmiu proboszczów godnych tego tytułu. O niezwykłych dokonaniach budowlanych przy naszym kościele, zapleczu kościelnym, starej plebanii przystosowanej do prowadzenia Warsztatów Terapii Zajęciowej, zmianie więźby dachowej, krycie nowego dachu, budowanie Żywego Pomnika Jana Pawła II, remoncie kaplicy cmentarnej i wielu innych przebudowach i remontach – o tym wszyscy wiemy, widzimy i doceniamy.

     Ksiądz Proboszcz urodził się w Białobrzegach koło Łańcuta, w rodzinie rolniczej. Szkołę średnią ukończył w Żołyni, a następnie odbył studia w Seminarium Duchownym w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1978r. z rąk arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Został skierowany do pracy duszpasterskiej w Krzywczy koło Przemyśla, a potem do rodzinnej miejscowości w Białobrzegach, gdzie pomagał w budowie zaplecza duszpasterskiego. Po trzech latach został skierowany do Tarnowca koło Jasła, gdzie pełnił, między innymi, funkcję kapelana więziennictwa. Następnie pracował w Łupkowie Nowym i tutaj pomagał w budowie kościoła, w Cieklinie zaś budował plebanię, a w 1987 roku został mianowany na proboszcza w Kątach, gdzie również zakończył prace budowlane obiektu sakralnego. Po 15 latach probostwa w Kątach przejął probostwo w Brzostku i tutaj znamy naszego Księdza Proboszcza z wielorakich poczynań budowlanych.

Życzenia od grup parafialnych

     Nasz Ksiądz Proboszcz kształcił również swój intelekt na Chrześcijańskim Seminarium Nauk Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Otrzymał doktorat, a pracę doktorską pisał na temat „Regionalizm Małopolski w piśmiennictwie księdza Władysława Sarny”. Niezwykłość zainteresowań i ogromny ich wachlarz ukazuje Księdza Proboszcza Jana Cebulaka jako niezwykle utalentowanego człowieka. Szczerze gratulujemy tytułu Kanonika i życzymy Szczęść Boże na dalszą pracę.

     Odpust brzostecki, niezwykłe święto parafii, w której imię wkomponowany jest Krzyż – pradawny symbol słońca, ognia, życia, nieśmiertelności bóstw, jako narzędzie kary wśród Persów, Partów – dla nas wierzących, jako symbol Zbawienia. Krzyż towarzyszy nam na wszystkich drogach życia od chrztu, aż do śmierci. Czcimy Go prywatnie w domach, w przydrożnych kapliczkach, na piersi z łańcuszkami, publicznie w szkołach, szpitalach, w instytucjach państwowych. Widnieje nie tylko na flagach wielu państw, ale także użyczył swojej formy licznym odznaczeniom państwowym, takim jak: Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, Krzyż Niepodległości, Powstańczy, Komandorski, czy Krzyż Kawalerski.

     Nasz kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża w tradycyjnym rozumieniu, czy Znalezieniu Krzyża w zapisie dokumentów kościelnych, zobowiązuje nas parafian do czci i życia godnego, a za pieśnią solidarnościową śpiewaną w pierwszych latach Solidarności w Kościele św. Brygidy w Gdańsku powtarzamy: „Tylko pod Krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.

Zuzanna Rogala

Zobacz galerię zdjęć

 


 

16 października 2006 r.

 

Sadzenie Dębu Papieskiego

 

Wmurowanie aktu erekcyjnego

 

     Uroczystość posadzenia Dębu Papieskiego w parafii Brzostek odbyła się w poniedziałek 16 października 2006 r. w 28 rocznicę wyboru Ks. Kardynała Karola Wojtyły na Papieża.
     Pomysł na Dęby Papieskie zrodził się przed trzema laty. Jesienią 2003 roku leśnicy z Dolnego Śląska zebrali żołędzie z najstarszego polskiego dębu - Chrobry. Żołędzie, te zostały poświęcone przez Jana Pawła II w dniu 28 kwietnia 2004 roku, podczas pielgrzymki leśników polskich do Watykanu. W szkółce kontenerowej w Rudach Raciborskich (RDLP Katowice) wyhodowano z nich 500 sadzonek, które obecnie mają już po 2 lata i mogą być użyte do sadzenia. Każda z nich posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem.
     Jeden z tych dębów został uroczyście posadzony w pobliżu powstającego „Żywego Pomnika Jana Pawła II”, który w przyszłości będzie służył ludziom starszym, samotnym i niepełnosprawnym potrzebującym opieki. Jednocześnie wmurowano akt erekcyjny pod budowę owego pomnika.

     Uroczystość zaszczycił swoją osobą Ks. Bp Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Kazimierz Górny, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.
     Uroczystość uświetnili także swoją obecnością leśnicy na czele z dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz przedstawiciele myśliwych.
     Wśród zaproszonych gości znaleźli się posłowie, marszałek województwa, wojewoda, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych.
     Po Mszy św. Ks. Proboszcz Jan Cebulak odczytał treść aktu erekcyjnego po czym nastąpiło jego uroczyste podpisanie.
     Po przejściu na teren przy Warsztatach Terapii Zajęciowej nastąpiło posadzenie dębu oraz wmurowanie aktu erekcyjnego przez Ks. Biskupa i zaproszonych gości
     Młodzież z Zespołu Szkół im Jana Pawła II w Brzostku przygotowała na tą okazję montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie Papieża Jana Pawła II.

/fl/

 

AKT EREKCYJNY

     DNIA 16 PAŹDZIERNIKA ROKU PAŃSKIEGO 2006 GDY NA STOLICY PIOTROWEJ ZASIADAŁ BENEDYKT XVI, PRYMASEM POLSKI BYŁ KSIĄDZ KARDYNAŁ JÓZEF GLEMP, A PASTERZEM KOŚCIOŁA RZESZOWSKIEGO BYŁ KSIĄDZ BISKUP KAZIMIERZ GÓRNY.
     TENŻE PASTERZ DIECEZJI RZESZOWSKIEJ DOKONA WMUROWANIA AKTU EREKCYJNEGO I KAMIENIA WĘGIELNEGO ORAZ POŚWIĘCI PLAC BUDOWY DOMU DLA OSÓB SAMOTNYCH, BEZDOMNYCH, NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z REHABILITACJĄ IMIENIEM JANA PAWŁA II W BRZOSTKU.
     PROBOSZCZEM PARAFII RZYMSKOKATOLICKIEJ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO W BRZOSTKU BYŁ KSIĄDZ JAN CEBULAK, A WÓJTEM GMINY BRZOSTEK LESZEK BIENIEK.
     WIELKI TRUD CAŁEJ WSPÓLNOTY PARAFIALNEJ POŚWIĘCAMY NA WIĘKSZĄ CHWAŁĘ BOGU MIŁOSIERNEMU POD OPIEKĄ JEGO NAJŚWIĘTSZEJ MATKI I NA POŻYTEK POTOMNYM.

 

Zobacz galerię zdjęć